Home NEWS Newsflash ŠTA SVE TREBA DA ZNA PROFESIONALNI VOZAČ O SVOM RADNOM VREMENU

ŠTA SVE TREBA DA ZNA PROFESIONALNI VOZAČ O SVOM RADNOM VREMENU

Na evropskim putevima su česte provere vremena provedenog za volanom. Kazne za prekoračenje vremena koje je dozvoljeno provesti u vožnji su velike, a policajci poštuju rigorozne zakone.

 

Bez obzira da li imate digitalni ili analogni tahograf, ključno je da na evropskim putevima poštujete radno vreme.

  • Maksimalno trajanje dnevne vožnje je devet sati. Dozvoljeno je i 10 sati dva puta nedeljno, pod uslovom da poštujete ograničenje od ukupno 90 sati tokom dve uzastopne nedelje.
  • Maksimalno vreme trajanja nedeljne vožnje iznosi 56, a tokom dve uzastopne nedelje 90 sati.
  • Morate imati pauze za vreme vožnje i to po 45 minuta posle četiri i po sata neprekidne vožnje. Tu pauzu možete podeliti u dva perioda, prvi u trajanju od najmanje 15 minuta a drugi od najmanje 30 minuta.
  • Takođe morate imati redovan dnevni odmor koji iznosi 11 sati u kontinuitetu i za to vreme ne smete biti za volanom.
  • Smanjeni dnevni odmor iznosi devet sati i ne sme se koristiti više od tri puta nedeljno.
  • Razdeljen dnevni odmor iznosi 12 sati i deli se na jedan period od tri i jedan period od devet sati neprekidno.
  • Redovan nedeljni odmor traje 45 sati, dok razdeljen nedeljni odmor traje 24 sata neprekidno bez obzira na mesto gde se vozač nalazi i mora da se kompenzuje do kraja treće uzastopne nedelje.

Vozač mora biti upoznat i sa kaznama koje mu sleduju ukoliko krši pravila raspoređivanja radnog vremena, odnosno, ako za volanom provodi više vremena nego što je propisano. U Evropi se, na primer, za 10 odsto više vremena u vožnji od predviđenog plaća kazna od 30 do 150 evra.
Ako se utvrdi da ste vozili između 10 i 20 odsto više vremena nego što je predviđeno, platićete kaznu od 300 do čak 1200 evra.
Kaznu od 400 do 1600 evra platiće vozači koji premaše limit vremena provedenog u vožnji preko 20 odsto.

Dakle, pravila su jasno definisana i ista su u skoro svim državama Evropske unije, a i u Srbiji postoje slični pravilnici i zakoni. Važno je da se pravila poštuju u kojoj god zemlji da vozite, jer ćete samo tako biti sigurni da policija nema zbog čega da vas kazni.

Srećan put i ostanite u pokretu!

Vaš SIMPLEX DOO

Brands: